WARSZTATY TAŃCÓW BASKIJSKICH

Mutxiko, zwanych także „skokami” (sauts). Początkowo tańczony wyłącznie przez młodych chłopców, w regionach północnych Kraju Basków, od dawna jest już wykonywany przez tancerzy niezależnie od wieku i płci. Składa się nań sekwencja kilku prostych kroków, wykonywanych indywidualnie przez tancerzy ustawionych po dużym kole. Jeden ze spokojniejszych tańców z tego regionu, pozwalający każdemu dobrze się przy nim bawić.

Mutxiko.

 

Taniec w kulturze Basków odgrywa niezmiernie ważną rolę. Wystarczy dodać, że melodia hymnu baskijskiego oparta jest o utwór grany do tańca. Tańce towarzyszą wszelkiego rodzaju uroczystościom oficjalnym i rodzinnym, a w okresie letnim nie sposób nie natknąć się na tancerzy na ulicach i placach miasteczek i wsi. Wszelka aktywność fizyczna jest w kulturze baskijskiej niezwykle ceniona, stąd tańce mają często charakter popisowy, są żywiołowe, skoczne, czasem wymagając wręcz akrobatycznych zdolności. Większość z nich ma dość jasno ustalony przebieg, co wynika z ich pierwotnych funkcji związanych z obrzędami, dla niektórych jednak charakterystyczne jest wywoływanie podczas tańca kolejnych figur – sekwencji kroków.

Prowadzenie:

Marta Tomczak i Krzysztof Rogulski to pasjonaci tradycyjnych tańców i muzyki. Od lat zajmują się ich praktykowaniem – Marta w zespołach tańca irlandzkiego i bretońskiego, Krzysztof – w zespole tańca irlandzkiego oraz w zespole muzyki celtyckiej Triskel, poznańskiej potańcówkowej kapeli bal folkowej oraz zespole Balzinga, a także na licznych sesjach muzycznych. Uczestnicy warsztatów, festiwali tanecznych i muzycznych obejmujących muzykę i tańce tradycyjne Europy w Polsce i za granicą. Od ponad dwóch lat dzielą się swoją pasją pod szyldem „Bal Folk Poznań” ucząc tańców bretońskich, francuskich, baskijskich oraz organizując potańcówki, gdzie można w praktyce wykorzystać nabyte taneczne umiejętności.

 

BILETY: 30PLN (25pln dla studentów uczących się języka baskijskiego – po okazaniu specjalnego kuponu)

 


Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa WYŁĄCZNIE drogą mailową, na adres:

balfolkpoznan@gmail.com

 

 

 

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo