FESTIWAL BAGAŻ PODRĘCZNY

Stowarzyszenie Nastawnia zaprasza na festiwal „Bagaż podręczny na żywo”, który odbędzie się 15 listopada 2013 roku w Poznaniu. Projekt twórczo ewoluuje i jest kontynuacją wcześniejszych edycji „Bagażu podręcznego”. Tegoroczna odsłona to obok słuchowiska – teatr i sztuki performatywne. Zapraszamy!

„Bagaż podręczny” – słuchowisko
6, 13, 20 listopada 2013, godz. 19:00, Radio Afera


Ostatni sezon słuchowiska zakończył się morską katastrofą, w której zginęli wszyscy bohaterowie. Twórczynie „Bagażu” tym razem spotykają się w miejscu, które nie wiadomo, gdzie jest. Rozmawiać będą z istotami, które nie wiadomo, kim są. Zastanawiać się będą wspólnie z nimi nad sprawami, które nie wiadomo, jak rozwiązać i nie wiadomo, jakie jest ich znaczenie. Trzeci sezon „Bagażu podręcznego” to refleksja nad człowiekiem. Dlaczego ludzie postępują tak, a nie inaczej, jakie mają motywacje, dlaczego, odwrotnie niż bohater Bułhakowa, wciąż chcąc dobra, nieustannie czynią zło? Pojawią się liczne pytania, te ważne i te całkiem głupie, a także, być może, jakieś odpowiedzi, choć tego akurat nie możemy obiecać.

„Ze znanego w nieznane” – Teatr Rodzaju
15 listopada 2013, godz. 19:00, Mały Dom Kultury, Klub Dragon, ul. Zamkowa 3

Pokaz pracy warsztatowej opartej na treningu aktorskim Joli Cynkutis. W metodzie tej, wywiedzionej z Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego i Drugiego Studia Wrocławskiego Zbyszka Cynkutisa, ciało, ruch, gest są nie tylko narzędziem do tworzenia roli, ale również procesem badawczym, w którym należy zakwestionować wszystko to, co oczywiste, by odkryć to, co prawdziwe.

Trening aktorski jest inspiracją dla wyobraźni, a ta impulsem dla ciała, ponieważ w tej tradycji teatralnej odkrywanie tego, co pierwotne, a następnie twórcze przekształcanie w odpowiedni dla postaci znak jest kluczowe. Podwójność każdego działania, jego dwuwektorowość opiera się na założeniu, że jeśli działanie jest prawdziwe, musi istnieć dla niego przeciwwaga. Świadomość tego procesu to głęboka wiedza na temat własnych ograniczeń oraz pokonywanie ich, by móc poznać istotę tego, co teatralne, czyli stwarzanie nowej przestrzeni i umiejscowienie w niej człowieka.

„Ze znanego w nieznane” to nielinearna opowieść o końcach świata. Końcach świata, które możemy przeżyć, by zadać sobie pytanie: czym są naprawdę? I kim jesteśmy my, ci, którym udało się uniknąć zagłady. Kogo spotykamy w świecie, w którym nic nie jest trwałe? Czy owo spotkanie będzie tylko zaznaczeniem swojej obecności, czy może lustrem, w którym możliwe jest znalezienie innego bliskiego?

Nadzieja powstaje właśnie z zadanego pytania. Z samotności, w której ktoś wypowiada wątpliwość po stokroć milczaną do siebie.
I tak we wspólnej niewiedzy możliwe jest poznanie.

Prace nad spektaklem oparte są na wierszach Wisławy Szymborskiej, Sylvii Plath, Anny Świrszczyńskiej i tekstach Samuela Becketta.

„Every” – Monster Hurricane Wihajster – performance
15 listopada 2013, godz. 20:30, Mały Dom Kultury, Klub Dragon, ul. Zamkowa 3

Przy użyciu minimalnych środków, takich jak: dźwięk, cisza, głos ludzki, światło i ciemność powstanie osobiste działanie będące próbą dotknięcia spraw uniwersalnych, które dotyczą każdego, każdej.


Teresa GutenAbend i Goście (Niemcy, Berlin)
15 listopada 2013, godz. 22:00, Klub Dragon, ul. Zamkowa 3

Teresa GutenAbend to ekspresyjny projekt w typie performance. Artystyczne eksploracje grupy dotykają trudnych problemów społecznych i historycznych. Fascynuje ich kwestia niemiecko-polsko-żydowskich interakcji międzyludzkich w kontekście nawiązywania przyjaźni pomiędzy tymi historycznie skonfliktowanymi nacjami. Misją zespołu jest szerzenie empatii i porozumienia ponad granicami i narodami.

Tym razem Teresa GutenAbend podejmuje wyzwanie „Bagażu podręcznego” i wystąpi w intencji przeciwdziałania podziałom i marginalizacji społecznej w każdym znaczeniu i każdej definicji tych określeń, jakie tylko mogą zrodzić się w ludzkich głowach. Teresa nie zgadza się na dzielenie ludzi na lepszych (ludzi) i gorszych (zwierzęta), oczywiście chodzi o stereotypowe podejście do społecznej tematyki grup wykluczenia, i postanowiła w buncie i swojej niezgodzie na wyżej wymienione zostać foką o ludzkiej twarzy.

Zespół Teresa GutenAbend oprócz Teresy (akordeon, wokal) tworzą Morgen Toi Toi (instrumenty perkusyjne i nie tylko, wokal), Floda von Reltih (elektronika). W czasie koncertu pojawiają się także specjalni goście odpowiadający za efekty specjalne.

—————————————————
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Organizator: Stowarzyszenie Nastawnia

Mecenat: Urząd Miasta Poznania, Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Partner: Radio Afera, Mały Dom Kultury, Klub Dragon, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Rodzaju, WSNHiD, Drukarnia Labcreation

Patronat medialny: Wydawnictwo Miejskie Posnania, Portal Queer.pl, Czasopismo Replika, Kampania Przeciw Homofobii, Fundacja Autonomia, Portal e.czaskultury.pl, Podotykaj Sobie Poznań

http://bagazpodreczny.pl/

 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo