SAME SUKI

Magdalena Wieczorek – Duchewiczśpiew
Helena Matuszewskasuka biłgorajska, rebab turecki, skrzypce
Patrycja Napierałabendir, cajon, stopa perkusyjna, instrumenty perkusyjne
Justyna Meliszek wiolonczela
Marta Sołeksuka biłgorajska, fidel płocka

Rewolucyjna formacja o zadziornej, wyrafinowanej nazwie powstała na początku 2012 roku. Nazwa związana jest z występującą w niej suką biłgorajską, staropolskim instrumentem smyczkowym.

Punktem wyjścia do powstawania utworów są melodie ludowe pochodzące z Polski. Jest to próba przełożenia muzyki źródeł na język współczesnego świata, prowokacji artystycznej opartej o ludową poetykę i lirykę korzenną. Aranżacje piosenek znacznie odbiegają od oryginału, zarówno muzycznie jak i tekstowo. Są efektem spotkania kobiet – muzyków, o mocnych charakterach, na co dzień poruszających się w różnych nurtach: od ludowych, poprzez klasyczne, ethno, aż do współczesnych. I tak usłyszymy w SAMYCH SUKACH
szeroki wachlarz instrumentów akustycznych: suka biłgorajska, fidel płocka, rebab turecki, wiolonczela, bendir, cajon i inne instrumenty perkusyjne. Muzyczne ilustracje ludowe ujęte w swobodny, niekonwencjonalny sposób, stanowią opowieści, które prezentuje nam wszechstronny, żeński wokal. W swoich tekstach zespół porusza aktualne sprawy ukazując kobiece spojrzenie na świat…

W maju 2012 Same Suki zdobyły nagrodę specjalną w konkursie Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – sesje nagraniowe w studiu Polskiego Radia ufundowaną przez Program 2 Polskiego Radia.W czerwcu 2013 roku wygrały konkurs IV Dragon Folk Fest w Poznaniu zdobywając Złotą Fujarę. W Październiku 2013 ukazała się debiutancka płyta Samych Suk pt.: ”Niewierne”. W grudniu 2013 zespół zdobył II Nagrodę w konkursie Scena Otwarta oraz Nagrodę Publiczności podczas Mikołajków Folkowych w Lublinie.

BILETY: 20/25 PLN




KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo