KRÓLEWNA ŚNIEŻKA I FROZEN BIRD

Zespół "Frozen Bird" – zobrazuje swoją muzyką "Królewnę Śnieżkę" z 1916 roku. Inspirując się historią i obrazem, przedstawi swoją własną muzyczną interpretację tego dzieła. Będzie to wyjątkowa okazja by usłyszeć zespół w tej nietypowej odsłonie. Nowe kompozycje zainspirowane tym niemym filmem, które zostaną zaprezentowane podczas projekcji, nie były i nie będą wykonywane na koncertach zespołu. Zespół premierowo zaprezentował muzykę do tego filmu w ramach "14. Festiwalu Filmu Niemego: Fabryka Snów" w Krakowie.

KRÓLEWNA ŚNIEŻKA | SNOW WHITE (J. Searle Dawley) USA 1916, 65’

Niedawno odnaleziona i odrestaurowana, najstarsza filmowa adaptacja klasycznej baśni. Film, który zachwycił Walta Disney’a i stał się bezpośrednią inspiracją dla jego słynnej animacji z 1937 roku.

FROZEN BIRD

 

Twórczość grupy, można określić jako współczesną, popową, kameralistykę z elementami muzyki elektronicznej. Starannie przygotowane koncerty mają charakter minimalistycznego widowiska i współczesnego muzycznego spektaklu. Ten eklektyczny materiał muzyczny składa się z utworów instrumentalnych i piosenek śpiewanych w językach: angielskim, polskim i francuskim.

Debiutancki album pt. Frozen Bird "Terry’s Tale" ukazał się 27 lutego nakładem wytwórni płytowej Karrot Kommando. Premiera miała miejsce w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Gościnnie (podczas koncertów specjalnych) z zespołem występuje Hana Umeda, Mistrzyni Tańca Japońskiego Nihon Buyo.

Koncerty zespołu mają charakter różnorodny w zależności od przestrzeni, w jakiej się odbywają. Jeśli jest to duża scena festiwalowa albo klub wtedy koncerty są dynamiczne, z większą dawką elektroniki. Natomiast w małych przestrzeniach oraz w teatrach czy kinach, występy mają charakter bardziej kameralny, na ogół bez zestawu perkusyjnego.

Dotychczas zespół Frozen Bird można było usłyszeć między innymi na:

Open’er Festival (Gdynia), OFF Festival (Katowice), Noc Muzeów (Warszawa), Festiwalu Rewizje (Warszawa), Festiwalu Warsaw Music Week (Warszawa), Festiwalu Wujek (Fabryka Trzciny w Warszawie), Festiwalu Filmowym Hommage a Kieślowski (Sokołowsko), Festiwalu Filmu Niemego: Fabryka Snów" (Kraków), Festivalu Plateaux (Warszawa), na Zamku Królewskim (Sala Dywanowa) (Warszawa), w "Białej Synagodze" (Ośrodek Pogranicze "Sztuk, kultur, narodów" w Sejnach), Pikniku Kulturalnym "Co Jest Grane" (Gazety Wyborczej) (Warszawa) oraz w wielu klubach, m.in. w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Wałbrzychu, Płocku, Łodzi, Poznaniu…

Skład zespołu oraz instrumentarium (podczas projekcji):
Lula
piano, theremin
Radek Dudapiano, syntezator, theremin, mbira, harmonijka ustna, sampler, efekty elektroniczne
Radek Polakowskiakordeon, skrzypce, syntezator
Piotr Janiectuba

 

BILETY: 15/20PLN



 


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo