(nie)Pamięć_Sadovska/ Sniadanko

w ramach festiwalu literatury Europy Środkowo-Wschodniej ENDEMITY

Performance muzyczno-teatralno-literacki; pisarka Natalka Śniadanko wraz z ukraińską muzyczką Marianą Sadovską tworzą unikalne /specjalnie przygotowane na poznański festiwal Endemity/ performance łączący wyrywki słowne z najnowszej książki Śniadanko „Lubczyk na poddaszu” ze specjalnie skomponowaną przez Sadovską muzyką. Wcześniej duet Śniadanko-Sadovska prezentował swą pracę m.in. na Lipskich Targach Książki czy Targach Książki „Arsenal” w Kijowie.

Natalka Sniadanko /
Poetka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka; publikuje zarówno w ukraińskiej, jak i zagranicznej prasie; jest tłumaczką z języka polskiego, niemieckiego i rosyjskiego. Po polsku ukazały się jej trzy powieści: Ahatanhel , Kolekcja namiętności oraz Lubczyk na poddaszu; mieszka we Lwowie.

Mariana Sadovska /
Ukraińska artystka, aktorka, muzyczka, pieśniarka.
Prowadziła etnomuzykologiczne wyprawy na Ukrainę, do Irlandii, Egiptu, Kuby i Brazylii, organizowała wymiany kulturalne między współczesnymi artystami z Europy i Stanów Zjednoczonych a ukraińskimi śpiewakami. W 2001 roku przeniosła się do Nowego Jorku, gdzie zaczęła pracować nad występami solowymi; w 2001 roku wydała pierwszy solowy album "Songs I learned in Ukraine", w 2005 kolejny "Borderland". Prowadzi warsztaty na temat różnych technik wokalnych, które zebrała podczas swoich podróży, m.in. w Centrum Grotowskiego (Polska), Giving Voice Festival (UK), International Workshop Festival (Izrael), The Royal Shakespeare SA (Londyn), a także w wielu instytucjach akademickich (Harvard, Swarthmore, SUNY Buffalo, NYU i UC Santa Barbara, na Uniwersytecie w Kabulu).
Przez piętnaście lat Mariana podróżowała po wsiach Ukrainy zbierając pieśni, legendy, rymy od mieszkających tam kobiet – materiał z setek lat, przetrwały czasy radzieckie dzięki przekazom tradycji ustnej; większość z nich jest współcześnie nieznana.

Bilety w cenie: 15 pln /przedsprzedaż do 15.10.2014/ 20 pln

Miejsce: Mały Dom Kultury_Klub Dragon_ul. Zamkowa 3


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo