Sharif Sehnaoui/Adam Gołębiewski

w ramach Nowy Wiek Awangardy

Mały Dom Kultury/ Klub Dragon
bilety 20/25 pln

Duet mieszkającego w Bejrucie Sharifa Sehnaoui (gitara akustyczna), i Adama Gołębiewskiego (perkusja) najmocniej eksploruje estetykę radykalnego europejskiego Free Improvisation. Budowane przez wykonawców struktury dźwiękowe są momentowe i dalece abstrakcyjne, niedając się łatwo przewidzieć. Podobnie jest z brzmieniem duetu – choć czysto akustyczne, pozbawione jest czytelnych odniesień do standardowego profilu dźwiękowego gitary czy perkusji. Nietradycyjne techniki instrumentalne obu wykonawców tworzą spójny, organiczny obraz dźwiękowy, nieznany wcześniej słuchaczowi, niepowtarzalny i wyłączny dla konkretnego koncertu.

Sharif Sehnaoui – gitara akustyczna
Adam Gołębiewski – perkusja

Adam Gołębiewski – perkusista improwizator (także muzykolog, socjolog). Porusza się na gruncie muzyki improwizowanej i eksperymentalnej. W swojej pracy koncentruje się głównie na rozszerzaniu możliwości zestawu perkusyjnego i instrumentów perkusyjnych w zakresie ich brzmienia, ekspresji i anatomii. Improwizację w muzyce traktuje jako otwarty amalgamat właściwych uczestnikom, równoprawnych estetyk, będącą świadomą praktyką dialogu i kompromisu. Występował między innymi z Yoko Ono, Thurstonem Moorem, Matsem Gustafssonem, Fredem Lonberg-Holmem, Kenem Vandermarkiem, Peterem Evansem, Agusti Fernandezem, Johnem Edwardsem, Alexem Wardem, Witoldem Oleszakiem, Łukaszem Szałankiewiczem, Mazenem Kerbajem i wieloma innymi.
www.adamgolebiewski.com

Sharif Sehnaoui – Po ponad dekadzie spędzonej w Paryżu wrócił do rodzinnego Libanu. Gitarzysta i improwizator, gra na instrumentach akustycznych i elektrycznych. Występował w klubach i na festiwalach takich jak: Soundfield (Chicago), Moers, Konfrontationen (Nickelsdorf), Météo Music Festival (Mulhouse), Club Transmediale (Berlin), Skanu Mesz (Riga) or Musikprotokoll (Graz). Twórca festiwalu Irtijal, działa także w trzech wytwórniach muzycznych. Grywa z rozmaitymi improwizatorami, jego stałe projekty to Trio „A” (z Mazenem Kerbajem i Raedem Yassinem) oraz BAO (z Kerbajem, Charbelem Haberem i Tony’m Eliehem). www.sharifsehnaoui.net

http://vimeo.com/56877504


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo