literuFKA

cykl literacki Fundacji Kultury Akademickiej

Mały Dom Kultury

wstęp wolny

 
Cykl literacki „literuFKA‘‘, to sześć spotkań z poezją i prozą. Sześć wyraźnych spotkań z autorami, bez „mądrych głów“ i eskpertów. Bez wykładów i wymądrzania się. Będziemy literaturę smakować, krytykować i drzeć. Jeśli będzie trzeba, to wejdziemy na ostatnie piętro i wyrzucimy ją przez okno.

Chcemy współtworzyć nowy głos literacki, prowokować i poddawać krytyce zjawiska społeczne, kulturowe i polityczne. Inicjować kulturę studencką, która w naszej ocenie przeżywa głęboki regres.

Spotkania będą się odbywać od lutego do maja.

Pierwszy ogień to Xawery Stańczyk. Poeta, performer, działacz społeczny, badacz historii kultury nowoczesnej. Autor nominowanej do Nagrody Literackiej Nike 2014 książki poetyckiej „Skarb piratów” (Lampa i Iskra Boża, Warszawa 2013). Współorganizował wydarzenia: Festiwal Przyjaciół Skarb Piratów (Warszawa 2013), 100. numer „Lampy” – Paweł Dunin-Wąsowicz i Przyjaciele (Warszawa 2012), Festiwal Po Robocie Idziemy Spać (Białobrzegi, gmina Nieporęt, 2010), Wielki Festiwal Wszystkiego (Białobrzegi, gmina Nieporęt, 2010). Współprowadził warsztaty z adbustingu podczas festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w 2012 roku oraz warsztaty dotyczące przestrzeni miasta i partycypacji obywatelskiej w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w 2011 roku. Współredaktor recenzowanego tomu zbiorowego „Miasto na żądanie. Aktywizm, polityki miejskie, doświadczenia” (WUW, Warszawa 2014), autor przeszło osiemdziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych w książkach i czasopismach.

————————–

Kiedy i kto zabawi się z nami:

20.02 – Xawery Stańczyk
5.03 – Dominik Rokosz
20.03 – Michał Larek
09.04 – Marcin Kleinszmidt
22.04 – Bianka Rolando
8.05 – Marcin Ostrychasz

www.fundacja-fka.pl


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo