Monodram Janusza Stolarskiego- KOD

 „Kod” to spektakl inspirowany spotkaniami. Pierwszym było spotkanie z Ewą Wycichowską – tancerką, choreografem, dyrektorem Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, która w 2005 roku zaproponowała Januszowi Stolarskiemu współpracę reżyserską i tytułową rolę w spektaklu „Przypadki Pana von K.”. Na scenie aktor (nie tancerz) spotkał się z tancerzami. Następnym, było spotkanie z muzyką Zbigniewa Łowżyła i Krzysztofa Nowikowa oraz tekstami Mateusza Marczewskiego, które znalazły się na płycie „Kod. Zbigniew Łowżył project. Symfonia Ogrodów, cz. I”.

 http://januszstolarski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=26

 

Janusz Stolarski

Aktor, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie, dyplomant prof. Haliny Gryglaszewskiej.
W czasie studiów – a także po ich zakończeniu – pracował wspólnie z reżyserem Mirosławem Kocurem.
Najlepszy polski monodramista!

 


Agnieszka Kowalczyk

Wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracowała już z wieloma zespołami i muzykami wykonując zarówno muzykę dawną, klasyczną, współczesną, jak też biorąc udział w wielu bardziej alternatywnych przedsięwzięciach łączących różne dziedziny sztuki. Na swoim koncie ma m.in. współpracę z Teatrem Usta Usta, Polskim Teatrem Tańca, Alex Bandem, udział w projektach Zbigniewa Łowżyła czy zespołu An_Arche. Pracowała również w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Aktualnie jest koncertmistrzem orkiestry Sinfonietta Polonia, na stałe wchodzi również w skład kwartetu klawesynowego Camerata Zamku Górków oraz zespołu Adre’N’Alin. Zajmuje się także nauczaniem i arteterapią.

Wydarzenie to jest czwartą edycją Sceny Eksperymentu Dźwiękowego, więcej na: http://sed.blox.pl/html.


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo