Koncert Artur Tuźnik Trio

na dwudziestolecie wytwórni Multikulti Project

12 października 2016/ środa/
Scena MDK, godzina 20.00
Bilety w cenie 20,00 zł
 
Wielokrotnie nagradzane trio polskiego pianisty, tym razem z udziałem znakomitych muzyków jazzowej sceny skandynawskiej, prezentuje nowe kompozycje lidera inspirowane polską i duńską muzyką folkową oraz skandynawskim free. Ich muzyka utrzymana jest w modalnym, medytacyjnym charakterze, zamknięta w krótkich formach, z silną harmoniczną barwą oraz bardzo otwarta na improwizację.
 
Artur Tuźnik Trio:
Artur Tuźnik: fortepian
Nils Bo Davidsen: kontrabas
Jakob Høyer: perkusja
 
Artur Tuźnik zadebiutował na międzynarodowej scenie jazzowej albumem „Quintet” z jego Licak/Tuźnik Quintet feat. Anders Mogensen, nakładem duńskiej wytwórni BlackOut w 2011 roku. Płyta została doskonale odebrana przez międzynarodową krytykę jako „excellent contemporary record and real must listen”, a sam Artur był opisywany jako „niezwykle utalentowany improwizator” i „wybitny solista”. W różnych projektach Tuźnik dzielił scenę z artystami takimi jak Jeremy Pelt, Anders AC Christensen, Anders Mogensen, Maciej Obara, Tomasz Dąbrowski, Piotr Damasiewicz, Tomas Franck, Alex Riel, Jesper Lundgaard, Richard Andersson, Andreas Lang, i wielu innych. Z zespołami pod swoim nazwiskiem jest laureatem Grand Prix na międzynarodowych konkursach m.in w Hoeilaart (Belgia), Almeria (Hiszpania), Jazz Nad Odrą, Bielska Zadymka Jazzowa czy Blue Note Poznań Competition. Był również nagradzany jako najlepszy instrumentalista na konkursach B-Jazz Burghausen (Niemcy), Getxo Jazz (Hiszpania) oraz na Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach. W ciągu ostatnich lat Artur koncertował m.in. w Danii, Norwegii, Szwecji, Niemczech, Polsce, Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Estonii i na Łotwie ze swoimi projektami (TRIO, Obara/Tuznik Danish Quartet, Licak/Tuznik Quintet, HÅT, Sunken Land i Outbreak Quartet). Z ostatnim zespołem wydał album „Last Call” dla wytwórni Radia Katowice. Artur Tuźnik jest klasycznie wykształconym pianistą (ukończył w OSM I i II st. w Lublinie), oraz studia licencjackie na konserwatorium południowej Danii (DFM) w Odense i magisterskie na Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Jest także absolwentem elitarnego programu podyplomowego Solist-class na tejże uczelni.
 
Nils Bo Davidsen – jest od ponad 20 lat czołowym i jednym z najbardziej rozchwytywanych basistów zarówno w środowisku jazzowym Skandynawii, jak również na międzynarodowej scenie muzyki improwizowanej. Jako lider i sideman, Nils jest obecny na ponad 40 albumach, gdzie współpracuje z takimi nazwiskami jak: Dave Liebman, Peter Brotzmann, Chris Speed,
John Tchicaï, Tim Berne, Marc Ducret, Django Bates, Ray Anderson, Luther Thomas, Joachim Kühn, Herb Robertson, Richie Beirach, Adam Nussbaum, Tom Rainey, Sam Yahel and Gary Thomas i wielu innych… Polskiej publiczności znany również z Tom Trio trębacza Tomasza Dąbrowskiego.
 
Jakob Høyer – to niezwykle wszechstronny perkusista współpracujący zarówno z legendarnymi zespołami rockowymi (The Raveonettes, Trentemoller) jak i czołowymi postaciami światowego jazzu jak Lee Konitz, Joe Lovano, Tom Harrell, Andrew D’Angelo, Chriss Speed, Thomas Morgan, by wymienić tylko kilku. Jakob pojawia się na niezliczonej ilości albumów, międzynarodowej publiczności znany m.in. z ponad 15-letniej współpracy z legendarnym saksofonistą George’em Garzone oraz jako wieloletni członek tria gitarzysty Jakoba Bro (ECM).


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo