Innercity Ensemble

18 listopada 2016 PIĄTEK

Scena MDK , godzina 20.30

Bilety w cenie 25 pln

 

INNERCITY ENSEMBLE to kolektyw, czy jak kto woli super-grupa, którą tworzą muzycy znani z takich już nieistniejących lub na co dzień funkcjonujących zespołów i projektów jak m.in. Sing Sing Penelope, Something Like Elvis, Blimp, Ed Wood, Alameda 5, HATI, Stara Rzeka, Jachna/Buhl, T’ien Lai czy Kapital. Skład grupy jest od początku niezmienny i tworzą ją: Radek Dziubek, Rafał Iwański, Wojtek Jachna, Rafał Kołacki, Artur Maćkowiak, Tomek Popowski i Kuba Ziołek.

 

Muzyka Innercity Ensemble nie jest jedynie wypadkową tego, co każdy z muzyków wnosi do zespołu, ale daje nową jakość unikającą prostych szufladek takich: jazz, post-rock, ambient, eksperyment, muzyka eksperymentalna czy psychodeliczna. To dźwięki mocno transowe, medytacyjne, jednak pełne ulotnych melodii i mimo surowości instrumentarium, zachowujące wewnętrzny spokój. Utwory zespołu obdarzone są niecodziennym bogatym brzmieniem i ciekawymi pomysłami aranżacyjnymi. 

 

Idea zespołu wzięła się z chęci skumulowania mas dobrej energii i jeszcze lepszej muzyki, jaka w ostatniej dekadzie wykwitła w Bydgoszczy, Toruniu i Poznaniu wśród wyżej wymienionych składów. Zespół jest wynikiem niezwykłego spotkania siedmiu muzycznych osobowości, które

zapisały się już w historii polskiej muzyki alternatywnej, eksperymentalnej i jazzowej – osobowości, które od kilku lat aktywnie ją współtworzą. Podczas pierwszej sesji nagraniowej w lipcu 2011 r. – bez założeń, koncepcji i wstępnych planów, muzycy wspólnie improwizowali przez trzy dni od rana do nocy, czego rezultatem były dwa dobrze przyjęte wydawnictwa: epka „Innercity Ensemble” (dostępna w internecie) i album „Katahdin” opublikowany w październiku 2012 na płycie CD. W lutym 2014 r. miała premierę druga płyta zespołu, pt. „II”. Ten dwupłytowy album CD ukazał się nakładem krakowskiego wydawnictwa Instant Classic, zbierając rewelacyjne recenzje w prasie polskiej i zagranicznej. Płyta znalazła się w wielu rankingach. m.in. prestiżowy brytyjski portal The Quietus zamieścił album na 13 miejscu najlepszych płyt roku na świecie. W lipcu 2015 miała miejsce trzecia sesja nagraniowa Innercity Ensemble, a najnowszy mocno oczekiwany album „III” ukaże się wczesną jesienią 2016 nakładem Instant Classic (na CD i winylu).

 

Grupa występowała na ważnych międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in.: Wschód Kultury – Inne Brzmienia Festival (Lublin, 2016), OFF Festival (Katowice, 2015), Malta Festival (Poznań, 2015), Incubate Festival (Tilburg/Holandia, 2014), CoCArt Music Festival (Toruń, 2014), Experimental and Jazz Music from Poland (Londyn, 2013), Festiwal Jazz Jantar (Gdańsk, 2013) i Unsound Festival (Kraków, 2012) oraz zagrała szereg koncertów w wielu klubach i instytucjach kultury w Polsce, zawsze spotykając się ze świetnym odbiorem ze strony publiczności. 

 

 

www.facebook.com/innercityensemble 

www.innercityensemble.bandcamp.com


KONCERT W RAMACH FESTIWALU FREE.K

Freeyo to zespół muzyki improwizowanej pochodzący z Trójmiasta. Powołany do życia przez Wojtka Mazolewskiego (lidera i twórcę Pink Freud), Irka Wojtczaka (saksofonistę Tymański Yass Ensemble, Wojtek Mazolewski Quintet, Outlook) oraz Michała Gosa (perkusistę zespołów Rogulus X Szwelas und Gos, Śladami Gagarina, Maszyna do Mięsa). Muzycy współpracowali z takimi artystami, jak John Zorn, Tim Bernie, Dave Douglas, Pat Mastelotto, Trey Gunn. Trio to formuła wymagająca od muzyków największego zaangażowania. Pełne pasji i energii koncerty to znak rozpoznawczy zespołu. Mając w pamięci dokonania The Ornette Coleman Trio, Jimi Hendrix Experience, Cream, Anthony Braxton - Seven Compositions (Trio), Thomas Chapin Trio czy The Thing, muzycy szukają harmonii wspólnego języka muzycznego. Od dłuższego czasu ich nieformalne i przypadkowe spotkania powodowały bardzo energetyczne erupcje muzyczne, którymi cieszyli swoich odbiorców. Pomimo, że każdy z członków Freeyo to bardzo aktywny solista, zachęceni wsparciem i entuzjazmem publiczności postanowili podążać wspólnie nową ścieżką. Zgodnie z maksymą „przygoda, przygoda, każdej chwili szkoda” po jednym z zarejestrowanych radiowych koncertów uznali, że mogą się podzielić tym materiałem muzycznym z publicznością, przygotowując dla niej koncertowy album zatytułowany „Freeyo”. Zawartość tego albumu to muzyka otwarta na nowe i stare horyzonty, gdzie muzycy czerpią pełnymi garściami z polskiego folkloru, muzyki jidysz, zanurzając to wszystko głęboko w wodach najlepszych tradycji free jazzu oraz współczesnej formie improv, co daje bardzo energetyczną żywiołową strukturę muzyczną. Artyści o projekcie mówią tak: „Staramy się wykluczyć wszelką symetrię wprowadzając dynamiczną równowagę, która posiada właściwości destrukcyjno-konstrukcyjne – niszczy poszczególne formy, by wytworzyć rytm wzajemnych czystych relacji”. To trzeba zobaczyć przede wszystkim na żywo. Na koncercie możemy wziąć w tym aktywny udział, doświadczyć bezpośrednio aktu tworzenia. Muzycy, czerpiąc inspirację z życia codziennego i danej chwili, bezpośrednio przenoszą doświadczenia i emocje w uniwersalny świat dźwięków. Możemy się spodziewać zaskakujących efektów dźwiękowych, ponieważ ich domena to inwencja i spontaniczność. Wojtczak, Mazolewski i Gos w specyficzny dla siebie sposób tworzą współczesną formę zespołu muzyki improwizowanej.

www.myspace.com/freeyo